ՔՈԱՖ-ը հրապարակել է առաջին գիտական հետազոտությունը՝ գյուղաբնակների կողմից առողջապահության որակի ընկալման վերաբերյալ
«BMC Health Services Research» հեղինակավոր ամսագրում հրապարակված հոդվածը միջազգային գիտական հարթակում լսելի է դարձնում Լոռու մարզի բնակիչների ձայնը:
«Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամը (ՔՈԱՖ) հայտարարում է իր տեսակի մեջ բացառիկ հետազոտության հրապարակման մասին, որն առաջին անգամ համակարգված կերպով ուսումնասիրում է Հայաստանի գյուղական բնակավայրերում առողջապահական ծառայությունների որակի վերաբերյալ հանրային ընկալումը։ Հետազոտությունը, որի համահեղինակներն են ՔՈԱՖ  Առողջապահական ծրագրերի թիմի ղեկավար, բժիշկ Լորքի Լիբարիդյանը, ՔՈԱՖ  Առողջապահական ծրագրերի ղեկավար, բժիշկ Լուսինե Անտոնյանը և այլ հայ հետազոտողներ, հրապարակվել է միջազգային ճանաչում ունեցող, հեղինակավոր «BMC Health Services Research» ամսագրում։
Այս հրապարակումը կարևոր ուղենիշ է Հայաստանի համայնքներում առողջապահության ոլորտի զարգացման համար։ Այն գյուղաբնակ համայնքների իրական փորձը տեղափոխում է միջազգային ճանաչում ունեցող, գիտական հարթակ, որտեղ դրա ազդեցությունը կարող է առանցքային լինել քաղաքականության մշակման, գործնական բժշկության և հետազոտական նոր ուղղությունների համար՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ աշխարհում։
«Երկու տասնամյակ շարունակ Հայաստանի գյուղերում բնակվող մարդկանց փորձառությունն ու կարծիքը եղել են ՔՈԱՖ-ի ծրագրերի հիմքում»,— նշում է ՔՈԱՖ Առողջապահական ծրագրերի ղեկավար, բժիշկ Լորքի Լիբարիդյանը։ «Մենք գիտակցեցինք, որ այս կարևոր տեղեկատվությունը չէր հասնում ՔՈԱՖ-ից դուրս գտնվող այն մարդկանց, որոնք մշակում են քաղաքականություն կամ իրականացնում նմանատիպ նախագծեր։ Ուստի, համայնքների հետ վերջին զրույցի ժամանակ մենք որոշեցինք որդեգրել առավել համակարգված մոտեցում, որի արդյունքում էլ հրապարակեցինք մեր հետազոտությունը»։
Լսելի դարձնելով գյուղաբնակի ձայնը
Հետազոտության հիմքում Լոռու մարզի 15 քաղաքային և գյուղական բնակավայրերում ավելի քան 100 բնակչի հետ անցկացված 16 ֆոկուս-խմբային քննարկումներն են։ Այս զրույցները վեր են հանել կարևոր տեղեկություն այն մասին, թե ինչպես են անհատներն ու ընտանիքներն առնչվում առողջապահությանն իրենց առօրյա կյանքում և ինչն է ներազդում նրանց որոշումների վրա։
Ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ շատ գյուղաբնակների համար առողջապահության որակը պայմանավորված է ոչ միայն բժշկական միջամտությամբ, այլև մարդկային փոխհարաբերություններով։ Մասնակիցները հետևողականորեն շեշտել են հարգալից և էմպաթիկ վերաբերմունքի, ինչպես նաև հստակ հաղորդակցության կարևորությունը՝ արժանապատվությունն ու «բովանդակալից զրույցը» համարելով բուժման գործընթացի առանցքը։
Միևնույն ժամանակ, հետազոտությունը փաստում է, որ շատ բուժառուներ հետազոտությունների մեծ քանակը թյուրիմացաբար նույնացնում են բարձրորակ բուժօգնության հետ, ինչը բացահայտում է համակարգային բարելավման հնարավոր ուղղություններ։
Հետազոտությունից՝ գործողություն
2022 թ․ մարտի 30-ից հունիսի 29-ն անցկացված այս հետազոտությունն ուղղված է Հայաստանում առողջության առաջնային պահպանման համակարգի հզորացմանը՝ բուժառուակենտրոն բուժօգնության մոդելների ներդրման միջոցով։ Ուսումնասիրության արդյունքները կարող են հիմք հանդիսանալ հետևյալ ուղղությունների համար.